Sağlık rss beslemesi

Ailelerin kabusu süt alerjisi

Çar, 30 May 2012 09:26:00 | Bookmark and Share

Ege Ajans

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Esen Demir Süt Alerjisi konusunda bilgi vererek bu alandaki soru işaretlerini giderdi.

 

Prof. Dr. Esen Demir; “İnek sütü özellikle çocuklarda çok yaygın alerjik besin türüdür. Bu alerji inek sütündeki proteinlere karşı vücudun verdiği bir alerjik reaksiyondur” dedi. Çocukları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde süt alerjisi tedavisi gören bir aile ise yaşadıkları zorlukları ve tedavi sürecini anlattı.

 

Süt

 


 

Süt alerjisi nedir?

 

Süt alerjisi ve tedavisi hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Esen Demir “İnek sütü alerjisi inek sütüne başladıktan sonra bir hafta bir ay sonra başlayan ve 4 yaşa kadar yüzde 60-70 oranında kendi kendine doğal tolerans gelişen çocuklarda sık karşılaşılan gıda alerjilerindendir. Alerjik çocuklarda yapılacak olan tüm süt ve süt ürünlerini kesmek, yerine alerji yapmayan mamaların verilmesi gerekir. Direk olarak alınan inek sütünden hemen sonra baygınlığa kadar giden yüzde gözde şişlik, öksürük, hırıltı gibi şikâyetler inek sütü alerjisini destekler. Daha sonra kan tahlilleri, deri testleri ve provokasyon testi dediğimiz testlerle kanıtlanması gerekir. Bu arada çocuk tüm süt ve içinde süt içeren, pasta, kek, dondurma dahil hiçbir gıdayı almamalıdır, alması ölümcül ağır reaksiyonlara neden olabilir” dedi.

 

 

 

Süt2

 

En büyük hasta grubu Ege Üniversitesi'nde 

 

Türkiye’de bu kadar büyük vakası olan hiçbir hastane olmadığını belirten Prof. Dr. Esen Demir birkaç üniversitede bir veya iki vaka var deneme şeklinde, ama onların da herhalde bizim bu kadar büyük vakalarımızın olması alerji kliniklerini cesaretlendiriyor ve giderek artıyor.   Normalde önerilen 4 yaşında tölerans kazanmamış çocuklara yapılmasıdır. Bizim 4 yaşından büyük çocuklarımız olmakla beraber aradaki bu kaçaklarında olabileceği, riski olan daha küçük çocuklarda inek sütü alerjisi tanısı konduktan sonra başladığımız 35 çocuğun programı tamamlandı. 41 çocukta süt ve süt ürünleriyle desensitizasyon programını başlattık. Yaklaşık 3 yıldır yapıyoruz. İlk yaptığımız hasta 4 yaşında kendi personelimizin çocuğuydu, 2,5 yıldır süt ve süt ürünlerini alıyor hiçbir reaksiyonu yok. Bu programı yaparken hastalar her hafta gelmek şartı ile çok sulandırılmış sütten başlayıp giderek 1 bardak süte kadar artırılma şeklinde yaklaşık 4 ay süren bir aşı programıyla her hafta arttırmak kaydı ile bu programı tamamlıyor. Bir uzman arkadaşımla beraber sabahtan akşama kadar bizzat çocukların başında duruyoruz.