Sağlık rss beslemesi

Davetsiz Misafir: Bipolar Bozukluk

Pzt, 24 Oca 2011 11:01:00 | Bookmark and Share

Ege Ajans

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Türkiye Psikologlar Derneği İzmir Şubesi tarafından “Bipolar Bozukluğun Tedavisine Psikolojik Yakşalım” eğitim semineri düzenlendi.

“İlaç kullanımının kesilmemesi gerekir”
Seminerde konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Psikolog Dr. Müge Aldan “Bipolar bozukluk ülkemizde binlerce hastası bulunan hastaların yaşamları ve ilişkilerini etkileyen çok önemli bir psikolojik rahatsızlık. İnsanların rahatsızlıklarının farkına varıp bir uzmana başvurmaları çok zor, çünkü insanlar mani(aşırı coşkulu, enerjik) dönemde normal davranışlarının bu olması gerektiği görüşüyle düşündükleri için herhangi bir şikayetleri olmadığını düşünüyorlar “ diye konuştu.

Bipolar bozukluğun iki kutuplu duygu durum bozukluğu olduğunu söyleyen Psikolog Aldan “Aşırı neşeli, coşkulu, enerjik olmakta, aşırı duygusal, aşırı üzüntülü ve karamsar olmakta bipolar bozukluğun işaretçisidir. Hastalıkla mücadelede en önemli etken hasta ve hasta yakınlarının bipolar bozukluk konusunda bilgilendirilmeleri ve hastanın ilaç tedavisi sonucu girdiği iyilik döneminde tamamen iyileştiğini düşünerek ilaçları kesmemesidir” şeklinde konuştu.

 


Müge ALDAN

 


Zeka ve yaratıcılığa engel değil

Psikolog Dr. Aldan “Bipolar bozukluk zeka ve yaratıcılığa  engel değil dünyaca ünlü Victor Hugo, Van Gogh, Tchaikovsky, Lale Müldür gibi birçok şair, ressam ve bestekarın bipolar bozukluk hastası olduğu biliniyor. Bu ve bunun gibi örnekler bipolar bozukluğun zekaya ve yaratıcılığa engel olmadığının en büyük göstergesidir. Bu yüzden Bipolar bozukluğa sahip insanların hasta olduklarını öğrendikten sonra hayatlarından ve ideallerinden vazgeçmeleri gerekmiyor.”dedi.