Kültür-Sanat rss beslemesi

Anadolu’yu Çizen Ressam

Pzt, 16 Ara 2013 14:37:00 | Bookmark and Share

Ege Ajans

 

Beşincisi düzenlenen Ege Art günlerinin konuğu olan tüm Avrupa’da tanınan ve saygı duyulan ressam Mustafa Peker, Uluslararası EgeArt Sanat Günleri için Konak Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM), eserlerini sergiledi.

Ressam Mustafa Peker

 Avrupa’nın pek çok kentinde eserleri sergilenen Peker, EgeArt için sergilenen tablolarına olan yoğun ilgiden memnun olduğunu söylerken, “ Ege Üniversitesinin böylesi şahane bir organizasyonun altına imza atması, sanatı ve sanatçıyı yüceltecek çalışmalara öncülük etmesi, övünülecek bir şeydir. Bende burada olmaktan gurur duyuyorum ‘  şeklinde konuştu

Peker, aynı zamanda arkadaşı olan emekli edebiyat öğretmeni Osman Cevdet ile birlikte konuklarını karşılarken, resim ve edebiyat sanatlarının iç içe geçtiğini, tablolarının bir edebiyatçı gözüyle yorumlanmasından, hoşnut olduğunu ifade etti. Cevdet, ‘’ Peker, Türk sanatının yetiştirdiği en büyük ressamlardan birisi olmakla beraber benimde bir arkadaşım olarak her zaman onur ve kıvanç duyduğum bir insandır” diyerek, Peker’in tablolarının Anadolu insanın yaşam koşullarına ışık tuttuğunu ve halka dair olduğunu söyledi.