Etkinlik rss beslemesi

Kabak Kemane ve Bağlama Dinletisi

Sal, 04 Ara 2012 00:00:00 | Bookmark and Share

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nın düzenlediği “Genç Ustalar: Uğur Önür ve Adem Tosunoğlu”  konseri 4 Aralık günü dinleyicilerle buluşacak.

 

Uğur Önür, 1987 yılında Burdur’da doğmuştur. Amcası Halit Önür’ün yönlendirmesiyle 11 yaşında kemane çalmaya başlamıştır. Isparta Güzel Sanatlar Lisesi’nde dört yıl müzik ve keman eğitimi aldıktan sonra keman pozisyonlarını lise yıllarında kemaneye aktarmaya çalışmıştır. Burdur’dayken pek çok yöresel sanatçıya eşlik etmiştir. 2005 yılında İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girmiştir. Şimdi  TRT İstanbul Radyosu’nda kemane icra etmektedir. Arasında Burdur, Isparta, Silifke yöreleri de yer alan birçok halk oyunları kayıtlarında bulunmuştur.

 

Adem Tosunoğlu, 1984 yılında Erzurum’da doğmuştur. 8 yaşında bağlama çalmaya başlamış ve usta-çırak geleneğiyle ilk derslerini abisinden almıştır. 2000 yılında İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümüne girmiştir. Bu okulda 4 yıl piyano ve kontrbas dersleri almıştır. Yine bu yıllarda Erdal Erzincan Müzik Kursu’nda akademik olarak bağlama eğitimine başlamıştır. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümüne girmiştir. 2000-2003 yılları arasında birçok ilde solo konserler vermiştir. 2004 yılında Bilgi Üniversitesi Caz bölümü öğrencilerinin kurduğu “Uzunyol Dörtlüsü” adlı gruba bağlamasıyla katılmıştır. Bu proje kapsamında, İstanbul içinde ve dışında pek çok konserler vermiştir. 2007 yılında kurulan “Bandura” adlı, 6 kişiden oluşan bağlama gurubuna katılmış ve bu grupla 3. İTÜ Bağlama Günleri’nde konser vermiştir. Bugüne kadar birçok albümde yönetmenlik ve aranjörlük yapmış, birçok albüm çalışmasında bağlama çalmış, çok sayıda konser ve projede bağlamasıyla yer almıştır. 

 

Yer: MÖTBE

Saat: 20:00

Tarih: 4 Aralık 2012