Bilim rss beslemesi

Ege Üniversitesi’nde “Çocuk Üniversitesi” eğitimlerine başlıyor

Çar, 23 May 2012 09:22:00 | Bookmark and Share

Ege Ajans

 

Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(EGEÇEM) “Çocuk Üniversitesi” projesiyle 17 ayrı dalda eğitimler vermek üzere kolları sıvadı.

çocuk üni.1

Projeyle 6-18 yaş arası çocuklar ve gençlere, gökbilim, arkeoloji, sanat akımları, böcek bilimi, ilk yardım, doğa tarihi, fotoğrafçılık, matematik, senaryo yazarlığı gibi farklı ve ilgi çeken konularda Haziran ayı boyunca eğitimler verilecek. Ege Üniversitesi bünyesine çocukları da katarak onların enerjisiyle “dinamik üniversite” kavramına hayat veriyor.

 

Eğitimlerle çocukların örgün eğitim yaşamlarına yetenekleri ölçüsünde yeni argümanlar katması hedefleniyor. EGEÇEM Müdürü Prof. Dr. Hülya Yılmaz, “Çocuk Üniversitesi anlayışıyla çalışmaya başlayan merkezimizde etkinlikler okul saatleri dışında ya da içinde, yaz okulları ya da bilim okulları şeklinde her alanda yürütülebilecek.

 

EGEÇEM toplumun bilimsel bilgiye erişebilirliğini ve üniversite ile toplum arasındaki etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır. 6-18 yaş aralığıyla düzenlenen etkinlikler yoluyla hem çocuklar akademik ortamla tanışıyor hem de bu çocukların eğitim anlamında ihtiyaçları belirlenmesi hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

EGEÇEM Danışma Kurulu’nun Ege Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinden öğretim elemanlarından oluştuğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, yaşam boyu öğrenme felsefesine uyan Ege Üniversitesi’nin EGEÇEM’le birlikte gerçekleştiğini söyledi.

 

EGEÇEM Müdürü Prof. Dr. Hülya Yılmaz, “Verilen eğitimler sadece matematik gibi sayısal bilimlerle kısıtlı kalmayacak. İngilizce ve Gök Bilimleri gibi ilgi alanlarına özgü konularla çocuklara yatkın oldukları alanlara göre eğitim verilecek. Eğitimler Haziran ayında başlayacak olup kayıtlar www.egecem.ege.edu.tr internet adresinden gerçekleştirilecek.